Jak często w ostatnim czasie słyszałeś/aś pojęcia takie jak nisza, buyer persona czy content? Znasz ich znaczenie i faktycznie wykorzystujesz w swoim biznesie online czy raczej omijasz szerokim łukiem? Te trzy elementy współpracują ze sobą, tworząc solidne fundamenty dla efektywnej strategii marketingowej ale czy zawsze?
Nisza
W obecnym świecie większość z nas jest przebodźcowana. Reklamy atakują nas już nie tylko w TV ale również w każdym innym kanale komunikacji. Często słyszymy, że aby odnieść sukces należy znaleźć swoją „niszę”. W dużej mierze nawet się z tym zgadzam ale nie zawsze. Zacznijmy jednak od zrozumienia czym jest nisza i skąd to przekonanie o sukcesie po jej znalezieniu.
Nisza to ukierunkowanie się na daną, zawężoną grupę odbiorców. Mówiąc jeszcze bardziej wprost nie próbujesz trafić z swoimi treściami do każdego, a wyszukujesz grupę odbiorców, której twoje treści z największym prawdopodobieństwem przypadną do gustu. Mówi się, że są to najbardziej zaangażowani odbiorcy i to z nich firmy mają największe zyski. I faktycznie tak jest o ile nasze produkty/usługi powinny do tej grupy trafić. Dając przykład na branży beauty, mijałoby się z celem reklamowanie zabiegu czy kremu anti aging w grupie bardzo młodych kobiet(no chyba, że jako prezent na święta dla mamy). Czy w branży e-commerce reklamowanie kursu dla twórców stron internetowych na grupie karmiących mam, które interesuje w chwili obecnej tylko ten temat. Jednak są pojedyncze branże, których produkt/usługa mogą, a wręcz powinny być skierowane do bardzo szerokiej grupy odbiorców i szukanie niszy na siłę jest całkowicie zbędnym zabiegiem. Bardzo ciekawie ten temat porusza Byron Sharp w swojej książce „How Brands Grow„. Autor skupia się głównie na dużych markach i produktach fizycznych, pomijając w większości marki osobiste ale ma ciekawe podejście do marketingu. Na pewno jest to interesująca pozycja, jeśli temat marketingu jest Ci bliski.
Jak zatem znaleźć swoją niszę?
Odpowiedz sobie na pytania:
- czym dokładnie teraz zajmuje się twoja marka, jakie produkty i usługi oferuje, jakie branże są Ci pokrewne, w czym jesteś tak na prawdę dobry, w czym czujesz się najlepiej, co lubisz?
- jakie są problemy twojego klienta, w jaki sposób możesz pomóc w ich rozwiązaniu, kim jest twój „wymarzony klient”?
A teraz dodaj do „kociołka” swoje mocne strony, oszacuj czy Twoja nisza ma szansę na bycie dochodową, zrób research rynkowy – ile osób działa w podobny sposób, jak wygląda konkurencja. Jak mocno jesteś w stanie zawęzić grupę odbiorców, komu faktycznie masz szansę pomóc, do kogo powinny trafić twoje produkty/usługi? Nisza powinna być unikalna. Unikalne podejście do rozwiązania problemów klientów lub oferowanie produktów niedostępnych u konkurencji to klucz. Stań się ekspertem w swojej dziedzinie.
W analizie klienta idealnego pomoże ci określenie buyer persony –>
Buyer persona
Buyer Persona często jest używana zamiennie z Profilem Klienta Idealnego. Mimo, iż są to bardzo podobne obszary to nieznacznie się różnią. Obydwa narzędzia mają na celu określenie i zrozumienie grupy docelowej – klientów, którzy kupili bądź mogą kupić to, co sprzedajesz.
Profil idealnego klienta jest mniej szczegółowy od buyer persony. Chcąc go stworzyć zadajemy sobie najczęściej takie pytania jak :
- jaka jest jego/jej płeć
- gdzie mieszka lub pracuje nasz idealny klient?
- ile ma lat?
- jakie ma wykształcenie?
- czym się interesuje
- jakie są jego cele, obawy, wyzwania, problemy?
Profil ten jest idealną podstawą do dalszej pracy z Buyer Personą. W tym przypadku stworzony już profil należy rozszerzyć o analizę doświadczeń zakupowych klientów i sposobów, w jaki dochodzą do podjęcia decyzji. Mówiąc prościej staramy się zrozumieć emocje i motywację klienta. Dowiedzieć się dlaczego dany klient wybiera poszczególne marki, jak produkty/usługi tych marek pozwalają rozwiązać problem klienta, jakie emocje towarzyszą całemu procesowi. Budowanie Buyer Persony co prawda wymaga głębszych analiz rynkowych i zazwyczaj obejmuje badania ankietowe, analizę zachowań online, a także wywiady z rzeczywistymi klientami ale przynosi też bardzo ciekawe efekty sprzedażowe.
A teraz zastanów się, jak często spotykasz się z ofertami, które wywołują (podkreślają) Twoje obawy i problemy, po to aby dać Ci produkt, który je zniweluje ? Są to właśnie techniki marketingowe bazujące na modelach sprzedaży, bazowaniu na emocjach czy buyer personie.
Podsumowując, choć oba pojęcia, Buyer Persona i Profil Idealnego Klienta, służą do zrozumienia klientów, to Buyer Persona wchodzi w znacznie większe detale, dostarczając głębszego zrozumienia motywacji i emocji klienta. Profil Idealnego Klienta natomiast pozostaje bardziej ogólnym narzędziem, przydatnym do ogólnej segmentacji rynku.
Content
Wiedząc już to wszystko co zostało napisane powyżej, można zacząć planować tworzenie contentu. Powyższe zagadnienia dają Ci odpowiedź na to kto ma czytać twoje treści oraz jaki wątek warto poruszać. Tworzenie contentu w oparciu o niszę i Buyer Personę to nie tylko dostosowanie do obecnych potrzeb rynkowych, ale również zbudowanie trwałej relacji z klientami. To strategiczne podejście do content marketingu, które skupia się na jakości, a nie ilości, co przynosi długoterminowe korzyści dla twojej marki. Kiedy odbiorca czuje, że treść jest dostosowana do niego, jest bardziej skłonny zaangażować się i reagować. Odbiorcy czują, że rozumiesz ich sytuację. Dostarczanie wartościowej i spersonalizowanej wiadomości w ramach niszy pomaga budować autorytet w danej dziedzinie. Odbiorcy widzą Cię jako eksperta. Wejdź na chwilę w skórę klienta, poczuj to co on może czuć, jakie emocje nim kierują? Porozmawiaj z osobami z działu obsługi klienta – jakie pytania zdarzają się najczęściej, jakie wątpliwości co do produktu ma klient, co działa na korzyść lub niekorzyść twojej marki? Pracuj z tymi tematami, edukuj, inspiruj oraz zadbaj o regularność i ciekawą oprawę graficzną, a efekty przyjdą szybciej niż myślisz.
A jeśli dodatkowo chcesz dowiedzieć się czym są archetypy marki to zapraszam Cię do tego wpisu.